Reiki vēsture

Reiki pamatlicējs ir Mikao Usui (1865 - 1926). Reiki pirmsākumi ir meklējami senajā Tibetā vairāk kā tūkstots gadu atpakaļ. Toreizējie Austrumu gaišreģi pētīja dabas enerģijas un radīja skaņu un simbolu sistēmu, ko izmantoja dziedniecībā. Tieši šeit ir meklējami pirmsākumi dziedināšanas sistēmai, kas vēlāk tika ieviestas arī citu zemju kultūrās.

Reiki izveidošanas un izplatīšanās vēsturei ir dažādas versijas, taču Rietumos visizplatītākā ir leģenda par japāņu teologu Mikao Usui kā Reiki sistēmas atjaunotāju.

Kas ir Mikao Usui? Doktors Usui ir dzimis Japānā Kioto pilsētā 1864. gada 15. augustā.

Viņš bija ļoti sirsnīgs, vienkāršs un pazemīgs cilvēks. Viņš izcēlās ar savu fizisko veselību un miesas uzbūvi. Viņš nekad nelielījās, viņa sejā vienmēr spēlējās smaids; viņš drosmīgi saskārās ar visām dzīves likstām. Tajā pašā laikā viņš bija ļoti uzmanīgs cilvēks. Viņš mīlēja daudz lasīt, kā rezultātā viņam bija plašas zināšanas medicīnā, fizioloģijā, nākotnes prognozēšanā un visas pasaules reliģiju teoloģijā.

Viņš dzīvoja un strādāja par skolotāju zēnu kristīgajā skolā, kur reiz mācību stundu laikā viņam tika uzdots jautājums, kas vēlāk kļuva par pārmaiņu nulles punktu Usui dzīvē. Kāds zēns gribēja zināt, vai Bībeles stāstiem par Jēzus brīnumaino dziedināšanu ir arī pierādījumi. Usui nevarēja aizmirst šo jautājumu, un aizvien biežāk aizdomājoties par to, viņš sāka nodoties atbildes meklējumiem. Pētot senos Rakstus Kioto bibliotēkās, Mikao Usui pārliecinājās, ka ir kāds veids, kā atjaunot saikni ar Visuma enerģiju bez īpašiem daudzu gadu treniņiem un sarežģītām metodēm, un ka viņam jāatrod šis veids, kā palīdzēt cilvēkiem atvieglot viņu ciešanas. Kādā budistu klosterī Japānā viņš atklāja sanskrita tekstus ar dziedināšanas aprakstiem. Tie bija pirms 2500 gadiem rakstītu tekstu interpretācija. Dr Usui uzskatīja, ka cilvēkiem kādreiz piemita spēcīgas garīgās dziedināšanas spējas, kas līdzīgas Jēzus un Budas spējām, kas aprakstītas svētajos reliģiskajos rakstos. Viņš nolēma sameklēt šo pazaudēto dabas dāvanu.

Meklējumi ilga septiņus gadus, pētot sakrālu tekstus, kas arī noveda Usui uz svēto kalnu Kurama – netālu no Kioto, kas kopš 8. gadsimta tika uzskatīts par spēka vietu. Kopš seniem laikiem Kuramas kalna filozofijas pamatsimbols ir bijis Sontens, kas japāņiem simbolizē Visuma dzīvības enerģija, pasaules dzīvības avots, visu reliģisko novirzienu augstākā patiesība, kas uz Zemes izpaužas trīs spēkos – Spēks, Mīlestība un Gaisma. Šis kalns arī šodien ir populāra vieta tūristiem un svētceļotājiem, jo tur atrodas daudz tempļu un svētnīcu.

Šajā kalnā doktors Usui pavadīja trīs nedēļas, ievērojot gavēni, nepārtraukti skaitot lūgšanas un meditējot, nododoties ķermeņa un dvēseles dziedināšanai. Galu galā tas ir neticami! Iedomājieties tikai, šis izglītotais cilvēks, kuru vadīja milzīga vēlme palīdzēt slimiem un slinkiem cilvēkiem, dienu un nakti iegremdējies pārdomās skarbā mežā uz akmeņiem, kur naktī ir auksti un bailīgi, nevis ērtā dīvānā pie kamīna.

Tajā laikā uz visas mūsu Zemes nebija neviena cilvēka, kas tiecās sasniegt tik augstu mērķi – saņemt Debesu svētību, lai iemācītos Visuma enerģiju pārnest no cilvēka uz cilvēku. Kristus un Buda dziedināja ar pieskārieniem, taču viņi nevarēja nodot cilvēkiem spēju dziedināt citus.

Un viņa centieni atalgojās! Līdz pēdējās meditācijas beigām Kuramas kalnā Mikao Usui nesavtīgais darbs tika atalgots. Divdesmit pirmajā dienā Dr. Usui redzēja pravietisku sapni, kura laikā viņam tika sūtīta dievišķā svētība brīnišķīgas dziedināšanas dāvanas veidā. Kad Dr. Usui saņēma iniciāciju no Visuma, viņš ieraudzīja no debesīm plūstošus „gaismas stariņus”, galvas vainagā izjuta spēcīgu garīgās enerģijas kustību, un atklāja, ka viņš spēj izstarot šo enerģijas plūsmu caur plaukstām. Šo Visuma enerģijas plūsmu viņš nosauca par Reiki, kas japāņu valodā nozīmē “universāls dzīvības spēks”. Drīz pēc šī notikuma, ejot lejup no kalna Dr. Usui savainoja kāju. Viņš uzlika plaukstas uz ievainojuma un sadziedēja šo traumu ar Reiki palīdzību. Šajā dienā Dr. Usui uzsāka savu dziednieka dzīves ceļu, un pa to viņš gāja visu savu atlikušo mūžu. Tā 1914. gadā dzima Dabiskās dziedināšanas Reiki sistēma.

Sākumā viņš izmantoja Reiki enerģiju tikai sev, bet pēc tam mēģināja to pielietot arī saviem ģimenes locekļiem. Redzot, ka viņam izdodas veiksmīgi tikt galā ar dažādām slimībām, viņš nolēma dalīties savās zināšanās ar cilvēkiem. Tad Dr.Mikao Usui teica: „Es vēlos padarīt šo metodi pieejamu cilvēkiem visas cilvēces labklājības vārdā. Katram no mums ir potenciāls saņemt dievišķu dāvanu, kas noved pie dvēseles un ķermeņa apvienošanās. Izmantojot Reiki, ļoti daudzi cilvēki var sajust dievišķās svētības. Mūsu Reiki dziedināšana ir oriģināla terapija, kas balstās uz Visuma garīgo enerģiju. Caur to cilvēks vispirms iegūst veselību, un pēc tam nomierina prātu, un dzīves prieks palielināsies. Šodien mums jāuzlabo un jāpārveido sava dzīve, lai mēs varētu atbrīvot savus tuviniekus no slimībām un emocionālām ciešanām. Tas ir iemesls, kāpēc es uzdrīkstējos brīvi iemācīt cilvēkiem šo metodi.”

Tā 1921.gada aprīlī viņš Harajuku atvēra pirmo Reiki klīniku. Tā bija neliela klīnika, kur viņš ne tikai veica dziedināšanu neskaitāmiem no tālienes atbraukušiem pacientiem, bet arī rīkoja seminārus, lai nodotu savas zināšanas citiem.

Dr. Usui turpināja pasniegt Reiki stundas un dziedināšanas seansus Tokijas klīnikā, taču 1923. gadā mieru un harmoniju izjauca briesmīgākā un postošākā zemestrīce Kanto – viena no visnežēlīgākajām un postošākajām zemestrīcēm, kas piemeklēja Japānu. Gāja bojā vairāk nekā 140 tūkstoši cilvēku. Tūkstošiem ēku tika iznīcinātas, daudzas citas iznīcināja plosošie ugunsgrēki. Tūkstošiem cilvēku zaudēja mājas, ielas pildījās ar slimajiem un invalīdiem. Tikai retais, kurš nebija emocionāli traumēts. Nepieciešamība pēc Reiki pieauga līdz neticamiem daudzumiem, un Dr.Usui kopā saviem studentiem strādāja dienu un nakti, lai palīdzētu pēc iespējas vairāk upuriem.

Drīz viņa atvērtā klīnika izrādījās pārāk maza uz turieni steidzošo pacientu plūsmai, tāpēc 1924. gada februārī Nakano viņš atvēra jaunu lielāku klīniku. Viņa slava ātri izplatījās visā Japānā, un uz viņu sāka nākt ielūgumi no tālākām Japānas pilsētām un ciemiem. Viņš apceļoja visu Japānu, sniedzot zināšanas par Reiki. Dažus gadus pēc zemestrīces vajadzība pēc dziedēšanas bija vēl ļoti liela. Šajā laikā Mikao Usui iemācīja Reiki vairāk nekā diviem tūkstošiem studentu, no tiem sešpadsmit cilvēki absolvēja kā Reiki skolotāji. Usui nevēlējās, lai Reiki kļūtu par ekskluzīvu prasmi nelielai cilvēku grupai. Viņš vēlējās, lai Reiki būtu pieejams visiem un izplatītos visā pasaulē. Viņš mācīja, ka Reiki ir ceļš, kas ļauj ikvienam piedzīvot Dievišķo, un tas palielinās cilvēku vēlmi strādāt kopā, lai radītu labāku pasauli.

Viens no aktīvākajiem Reiki praktizētājiem bija kāds jūras karaspēka virsnieks Čjuridzo Hajasi. Viņš 1925. gadā sāka mācīties Reiki pie Mikao Usui, mācības turpinājās desmit mēnešus, pēc tam Hajasi kļuva par Reiki skolotāju.

Reiki mācību nodarbību laikā Fukujamā Dr.Usui piedzīvoja sirds trieku, kas noveda viņu pie nāves. Tā 1926.gada 9.martā 61 gadu vecumā izbeidzās dzīve Reiki lielmeistaram Dr.Mikao Usui, līdz pēdējam elpas vilcienam pilnībā nododoties Reiki apmācīšanai un palīdzot cietējiem.

Ar Mikao Usui nāvi Reiki izplatība neapstājās. Hajasi turpināja strādāt Usui klīnikā, kas pēc ārsta nāves kļuva pazīstama kā Usui memoriālā klīnika. Šeit viņš veica būtiskas korekcijas Usui Reiki sistēmā un turpināja mācīt citiem savu jau pilnveidoto Reiki metodi. Pirms nāves 1940. gada 10. maijā viņš par skolotāju iecēla 13 savus spējīgākos studentus. Viņu vidū bija arī Havoju Takata.

Havoju Takata dzimusi 1900. gada 24. decembrī vienā no Havaju salu arhipelāga salām. Jau agrā jaunībā viņa sāka strādāt cukurniedru plantācijās, kur vēlāk apprecējās ar plantācijas grāmatvedi. Bet 1930. gadā viņas vīrs nomira un viņai nācās vienai audzināt divus bērnus. Viņa bija spiesta strādāt niedru plantācijās, lai atbalstītu savu ģimeni. Darbs bija ļoti smags, un pēc pieciem gadiem viņai pasliktinājās plaušu stāvoklis, parādījās sāpes vēderā un nervu sistēma bija pilnībā sadragāti. Drīz pēc tam nomira viena no viņas māsām, un Takata devās uz Japānu.

Pēc ierašanās Japānā, kur dzīvo viņas vecāki, Takata devās uz parasto slimnīcu un iziet rūpīgu veselības pārbaudi, pēc kuras ārsti viņai paziņo par steidzamas operācijas nepieciešamību. Tomēr dienu iepriekš viņa pēkšņi dzird sava mirušā vīra balsi, kurš izstāsta par Reiki iespējām. Viņa pieņem lēmumu izmēģināt citu pieeju, gala rezultātā nonākot Hajasi Reiki klīnikā. Tur viņa saņēma divas Reiki sesijas dienā, un pēc četriem mēnešiem viņa bija pilnīgi vesela. Pārbaude, kas tika veikta parastā slimnīcā, apstiprināja šo rezultātu. Viņas priekam nebija robežu, un viņa vēlējās iemācīties Reiki, lai atgriežoties Havaju salās, varētu saglabāt savu veselību.

Tā 1936. gadā Takata saņēma savu Reiki 1.līmeni no ārsta Hajasi. Viņa vēl gadu nostrādāja Hajasi klīnikā, sniedzot Reiki seansus un turpinot apgūt Reiki mācības. 1937. gadā, kad viņa sasniegusi Reiki 2.līmeni, Takata atgriežas Havaju salās.

Dr Hajasi viņai sekoja, tā kopā apceļojot visas Havaju salas, lasot lekcijas, mācot Reiki un dziedinot cilvēkus. 1938. gada februārī Havajo Takata saņem Reiki 3.līmeņa iniciāciju no ārsta Hajasi, oficiāli ieceļot Reiki skolotāja rangā. 1938.gadā Hajasi saprazdams, ka tuvojas 2.Pasaules karš, un apzinoties, ka tajā var smagi ciest arī Japāna, ļoti nopietni domāja par Reiki metodes nodošanu tālāk. Tad arī viņš pieņem lēmumu par savas Reiki skolas turpinātāju iecelt tieši Takatu.

Dr.Hajasi bija ļoti slavens Reiki dziednieks un šī atpazīstamība viņam dārgi maksāja. Pēc tam, kad Havajo Takata kļuva par Dr. Hajasi Reiki organizācijas biedru, viņa 20.gs.30-os gados bieži ceļoja uz Amerikas Savienotajām Valstīm. Sākoties Otrajam pasaules karam, Amerika kļuva par Japānas ienaidnieku. Lielā popularitāte un biežie ceļojumi no ASV uz Japānu kļuva par iemeslu apgalvojumam, ka Hajasi ir spiegs. Šīs Japānā izplatītās baumas arī bija par iemeslu, lai Dr.Hajasi 1941.gadā beigtu savu dzīvi, izdarot pašnāvību. Kara laikā tiem, kas praktizēja Reiki, bieži nācās pārcelties no vienas vietas uz otru, bieži nācās slēpties, lai izvairītos no aizdomām par viņu piederību kādai kustībai, kas paredzēja tūlītēju nāvessoda izpildi. Tika runāts, ka līdz ar 1941. gadā pašnāvību izdarījušā Hajasi nāvi, viņa Reiki novirziens beidza pastāvēt. Taču izrādījās, ka to pēc vīra nāves turpināja Hajasi kundze.

Tā kā Reiki grupas Japānā bija vai nu ļoti mazas, vai arī ārkārtīgi slepenas, gadu gaitā tās īpaši nepieauga, un lielākā daļa no tām beidza pastāvēt pēc Otrā pasaules kara. Daudzi pazuda līdz ar savu līderu nāvi, citi mainīja Reiki metodes, pielāgojot viņu pašu vajadzībām. Bija pat tādi, kas pilnībā mainīja savas darbības veidu.

Pēc tam, kad Havoju Takata ieguva Reiki dziednieka rangu, viņa Havaju salās atvēra savu klīniku, nodrošinot tur ārstēšanu un vienlaicīgi apmācot arī studentus, tā nodrošinot nemirstību Reiki mācībām. Takata Havaju salās kļūst par slavenu Reiki dziednieci un vēlāk viņa dodas uz Amerikas kontinentālo daļu un citām pasaules daļām, mācot un vadot Reiki seansus, tā izpildot Dr.Hajasi pēdējo vēlēšanos Reiki sakarā.

Laikā no 1940. līdz 1970. gadam Takata vadīja dažādas Reiki klīnikas, mācot studentus Havaju salās. Tikai uz īsu brīdi pārtraucot savu darbību, viņa atgriežas pie Reiki praktizēšanas 1970. gada sākumā, bet jau ASV. Kopš tā laika Reiki ir izplatījies visā pasaulē, un šī mācība ieguvusi ļoti lielu popularitāti.

Mūsdienās Takatas Reiki stils, iespējams, ir visslavenākais un visizplatītākais pasaulē. Kā Hajasi studente Takata 1970. gadu sākumā iepazīstināja ar savu jau pielāgoto sistēmu Rietumamerikas sabiedrībai. Desmit gadu laikā 22 viņas studentiem izdevās sasniegt visaugstāko dziedināšanas līmeni saskaņā ar Reiki sistēmu un saņemt tiesības mācīt šo mākslu arī citiem.

Viņa nomira 1980. gada 11. decembrī. Pirms nāves Havajo Takata nodeva savai māsai visu savu meistaru sarakstu. Lai saglabātu savu interpretāciju par Usui Reiki sistēmu, viņa katram lika nodot svinīgu zvērestu mācīt nākošos meistarus tieši tāpat kā viņa. Lai gan mācības pirmssākumi nāca no Mikao Usui, Takata savā mācībā un praksē atteicās no daudzām metodēm, ko Dr. Usui uzskatīja par svarīgām, un pievienoja vairākus savus noteikumus.

Pēc Takatas nāves Barbara Vēbere Rei, (Takatas skolniece) pasludināja sevi par Reiki lielmeistaru. Viņa paziņoja, ka Havajo Takata novēlējusi, lai viņa pēc nāves uzņemtos atbildību par Reiki un kļūtu par lielmeistaru. Te svarīgi atzīmēt, ka ne Havajo Takata, ne Dr. Hajasi, ne Dr. Usui nepretendēja uz lielmeistara titulu. Šo titulu Rietumos sāka izmantot tikai pēc Takatas nāves.

Pateicoties Reiki meistariem Hajasi no Japānas un Takatai no Havaju salām tika ieviests Reiki Amerikas kontinentā, no kura tas izplatījās visā pasaulē. Reiki tika aizvests uz Baltkrieviju, Krieviju, Vāciju un daudzām, daudzām citām valstīm. Latvijā Reiki tika atvests no Krievijas un šī zara pamatlicēja ir Natālija Balanovska.

Taču vislielākās uzslavas un gods pienākas Reiki sistēmas pamatlicējam Dr.Mikao Usui. Patieso šī noslēpumainā cilvēka dzīves stāstu ieskauj dažādas leģendas. Daži par viņu rakstītie, visticamāk, ir izdomāti, taču daudzi fakti ir ticami. Vai viņš bija kristiešu priesteris, kā teikts dažās grāmatās, vai budistu mūks, kā saka citi avoti, grūti pateikt. Bet visi ir vienisprātis: Mikao Usui izvēlējās mistisku dzīves ceļu un šajā ceļā atklāja garīgu dziedinošo spēka avotu. Un visi ir vienisprātis, ka mūsdienās Reiki līnija radās pateicoties japāņu dziednieka un pasaulē pirmā Reiki lielmeistara Dr. Mikao Usui centieniem.